רב רגל שחור

מראה כללי: מין זה הוא הגדול ברבי הרגליים של ישראל ואורכו של פרט בוגר עשוי להגיע לאורך של 100-120 מ"מ. בזמן זה יהיה מספר רגליו כ- 150 !. מבנה גופם גלילי, מוארך, בצבע שחור, עשוי פרקים רבים, ובכל פרק, חוץ משלושת פרקי החזה, מופיעים שני זוגות רגלי הליכה.

מזון: רב רגל שחור ניזון מן הצומח, וגם מרקבובית (חומרי מזון זעירים שנמצאים בקרקע) ואדמה.

רבייה: עונת החיזור חלה בתחילת הקיץ, ולאחר הליכה בשניים בעשרות ידיים-רגליים, מעביר הזכר מקדמת גופו אל הנקבה גוש זרע קטן. כשמגיעה שעתה של הנקבה להטיל, היא מתכנסת לתוך נקיק שבסלע או בגומה שחפרה בקרקע. ושם היא מטילה עשרות ביצים זעירות. מתוכן יבקעו רבי רגל זעירים הדומים מאד לבוגרים, אלא שגופם עשוי מספר מועט יותר של פרקים ורגליים. עם גידולם הולכים ומתרבים פרקי הגוף, ואיתם גם מספר הרגליים.

הגנה מפני טורפים: בשעה שמנסים לפגוע בהם, הם מגוללים את גופם הארוך ומצטנפים כקפיץ. בתגובה לפגיעה קשה הם מפרישים מצידי גופם חומר דוחה בעל ריח מיוחד.

שעות פעילות: רוב שעות היום מבלה הרב רגל השחור בנקיקי הסלעים ומתחת לאבנים ועיקר פעילותם בלילה. אך בשעות אחר הצהריים המאוחרות, או בימים בעלי טמפרטורה נוחה ולחות מספקת (בעיקר בזמן החורף והאביב), ייצא הרב רגל השחור מתחתית האבן גם ביום.

תפוצה: כמעט בכל מקום בארץ, בעיקר בהרים ובמקום שיש בו סלעים, אבנים ומעט צמחייה למחייה, יימצא הרב רגל השחור.