חולדה מצויה

מאפיינים

אורך הגוף של החולדה 17.7 ס"מ, אורך הזנב של החולדה 21.5 ס"מ, אורך אפרכסת האוזן של החולדה 2.3 ס"מ, אורך כף הרגל של החולדה 3.5 ס"מ ומשקלה של החולדה כ-150 גר'. אין קרומי חיבור בין האצבעות. אפרכסת האוזן מכסה את העין בכיפוף קדימה. מבע פרווה שונה מאד בין הפרטים השונים מאפור עד שחור וחום. יש פרטים חומים אפורים ולהם בטן אפורה, לבנה או צהובה בהירה, לפרטים אחרים גוף צהוב עם גוון אדמדם, אוכלת כל, מעדיפה מזון ממקור צמחי בעיקר פירות וירקות. החולדה מסוכנת בכך שמעבירה את מחלת הדבר ומחלות אחרות.

מקומות גידול

מוצא החולדה כנראה בהודו / במזרח הקרוב אך כבת לוויה של האדם הנפוצה בעולם כולו, בייחוד באזורים חמים, אולם היא נדחקת ע"י חולדת החוף ממקומות ששני המינים חיים בסמיכות, החולדה חיה בגגות של בני האדם שמתחתיה, בעיקר בארצות הלא מפותחות וכן לגבי תושבי אירופה בעבר.

תפוצה בארץ
בארץ כולה: בכרמל, בחולה, בחורשים בגליל, בחורשות אורן ובסביבות מגורי אדם, היא מצויה גם באזורי מעיינות בנגב וכן בחורשות המנגרובים בסיני. החולדה נפוצה במשק החקלאי: לולים, רפתות,מחסנים ומטעים ובכל המקומות גורמת נזקים. החולדות נמצאות גם בבניינים רבי-קומות ומגיעות עד לקומות העליונות, החולדות מגיעות לשם תוך כדי טיפוס על קירות חיצוניים מחוספסים, או עולות במדרגות או לאורך מערכות שונות (מעליות, צנרת, מנהרות אוורור וכו'), החולדה המצויה אוכלת כל אך מעדיפה אוכל צמחוני ובייחוד פירות.

מחזור החיים

הנקבה מגיעה לבגרות מינית בגיל 68 ימים, תוחלת חיים בטבע 4-3 שנים.

רבייה

מחזור הייחום של החולדה נמשך כ 4-6 ימים, משך ההיריון 22-21 יום, 3-6 המלטות בשנה כל העונות, 5-10 גורים בשגר, הגורים נולדים עיוורים פוקחים עיניים בגיל שבועיים ומוסיף לינוק במשך שבוע נוסף, בני 6 שבעות עצמאיים ומגיעים לבגרות מינית בני 3 חודשים.

הדברה

הדברת חולדות מבוצעות במספר שיטות: הדברת באמצעות מלכודות דבק לחולדות והדברת חולדות באמצעות רעלים שמונחים בתוך תיבות האכלה יעודיות לחולדות המבטיחות בטיחות שהרעל חלילה לא יגיע ליד אדם.