עש הבגדים

מוגדר כחרק פרוק רגליים המשויך למשפחה נרחבת הכוללת למעלה מ-120,000 מינים שונים שמוצאם באזורים טרופיים וסוב-טרופיים. במשפחה נרחבת זו ניתן למנות גם את עש הפרוות, עש המזון, עש הצועני, תוואי המשי ועוד. גווניו של העש הם לרוב שילוב של שחור, אפור, חום או לבן ואורך גופו הממוצע הוא כ-10מ"מ.

עש הבגדים מצטייר לכאורה כבלתי מזיק, היות והוא דומה מאוד במראהו לפרפר, אך מראהו התמים מטעה מאוד, והוא עלול לחולל לשמות בארון הבגדים. תנאי הקיום וההתרבות האופטימליים של העש הם בסביבות חשוכות ולחות, והזחלים שבוקעים מהביצים שהטיל ניזונים מכל החומרים הזמינים ביותר, בהם צמר ופשתן, כותנה וחומרים אורגניים שונים, לרבות השמלה האהובה, הג"ינס המחמיא והחליפה שרכשתם לאירועים ייחודיים…

 

 

החל ממחילות בצדי המדפים ועד לבגדים עם חורים

 

אחת מהחברות הוותיקות והמובילות בענף ההדברות, מציינים שפעילותו של עש הבגדים נמשכת על פני כל השנה, אך היא מוגברת בעיקר באביב ובקיץ. ניתן לזהות את בעיית העש בבית על פי הסימנים שהוא משאיר, החל ממחילות בצדי המדפים שבארונות, דרך תוצרי הלוואי שלהם כמו קורים, פקעות והפרשות, ועד לסימנים הגלויים לעין כגון גלמים, זחלים, פרפרים ובגדים עם חורים.

עש הבגדים אמנם ניזון מבדים וחומרים אורגניים שונים, אך הוא נמשך במיוחד לבגדים מלוכלכים המדיפים ריח זיעה. על כן, השיטה האפקטיבית ביותר למלחמה בעש היא שיטת המניעה, על ידי ההקפדה על ניקוי הארונות וארגזי המצעים על בסיס קבוע והכנסה של בגדים נקיים בלבד לארון הבגדים.

 

 

איך להיפטר מעש הבגדים אחת ולתמיד?

 

אנשי המקצוע של חברת אוזן הדברה מוסיפים שמומלץ לאחסן את השמיכות, המצעים והביגוד מהעונה הקודמת בשקיות ואקום אטומות, ולהקפיד על אוורור הארונות לעתים קרובות.

במידה וקיימים ואחד או יותר מהסממנים להימצאותו של עש הבגדים, יש למיין ולהפריד את הפריטים הנגועים ולהכניסם אל שקיות ואקום אטומות. בתום תהליך המיון ולאחר הוצאת כל האוויר מהשקיות באמצעות הוואקום, יש להניח את השקיות האטומות בשמש, פעולה שאמורה לקטול את העש ולהציל בגדים שלא ניזוקו.

 

בנוסף, מומלץ לכבס את כל המצעים, הבגדים ויתר פרטי הלבוש בטמפרטורה המרבית שכל סוג בד מאפשר, וכן לרוקן את הארון, לנקות ביסודיות ולהדביר אותו בטרם הכנסת הבגדים וסידורו מחדש, הטיפול המקצועי מורכב מהדברה, פיזור מלכודות המשחררות פרומון בחלל הנגוע והנחת לוחות דבק.