אפרים הדברות היינו מדביר מוסמך ובעל רישיון מספר 2155
באישור משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה


053-778-0252


_________________________________________________________

תיקן מזרחיתיקן מזרחי הוא סוג התיקן הקטן ביותר הנפוץ בישראל. בניגוד לתיקנים האמריקאי והגרמני, תיקן מזרחי אינו יכול לעוף ועל הזכר והנקבה יש שרידים של כנפיים שלא ניתן להשתמש בהן לתעופה. בעבר נחשב תיקן מזרחי לסוג נפוץ במיוחד בקרב משפחת התיקנים בארץ, אך בשנים האחרונות הלכה אוכלוסיית התיקנים המזרחיים וקטנה בהתמדה. כיום הוא נחשב לסוג הפחות נפוץ בישראל, ומי שנתקל בו באזור המגורים עלול לטעות בזיהויו עקב גודלו הקטן.

תיקן מזרחי – כל הפרטים שאף פעם לא חשבתם שתרצו לדעת

נזקים בריאותיים

תיקן מזרחי הוא אוכל כל. העובדה הזאת מקלה עליו במיוחד את ההישרדות, אך מקשה על האדם את ההתמודדות עמו. הבעיה באכילת התיקנים היא בהפרשותיהם. מיד לאחר האכילה מפרישים התיקנים את צואתם על המזון של בני האדם ועלולים לגרום לבעיות בריאות קשות אצל בני האדם האוכלים את המזון.

מקומות מחיה

תיקן מזרחי אוהב מקומות חשוכים ואפלים. מסיבה זו ניתן למצוא את התיקן במשטחים שמתחת לרהיטים, מתחת למקרר ובסדקים וחורים. התיקן יתרחק מאור וקור, ולכן מומלץ להאיר מתחת למשטחים הללו ולנסות לקרר את הבית ככל הניתן.

צבע

ניתן לזהות תיקן מזרחי לפי צבעו החזק. בעוד שאר התיקנים נעים בין צבע חום בהיר לכהה, צבעו של התיקן המזרחי כהה יותר ונע בין חום כהה לשחור. צבעו של התיקן מקל על זיהויו במשפחת התיקנים ועל התאמה של הדברה אליהם.

מקומות תפוצה

תיקן מזרחי נפוץ בעיקר באזורים שבתוך הארץ. באזור מישור החוף נוכחותו דלה עד כמעט בלתי נמצאת. התיקן המזרחי נפוץ כמעט בכל מקום שיש בו ערמות זבל, ולכן הגבלות המקום לא תקפות במקרה והזבל חוגג ברחובות באזור המגורים.

גודל

במצב הגדול ביותר התיקן מגיע לאורך של שניים וחצי סנטימטרים. תיקן מזרחי קטן באופן יחסי, אך הוא עדיין מתפקד כתיקן לכל דבר ודוחה במראהו.

הדברה אפשרית

את התיקן אפשר להדביר בקלות על ידי חומרי הדברה מכל סוג שהוא. ריסוס או ג'ל דוחה תיקנים הם אפשרויות רצויות ומוזמנות כמעט בידי כל אדם שסובל מבעיית התיקנים במקום המגורים.